Hoax a podvod: UFO v Pezinku

hnoline
 

Možno ste na Facebooku zachytili správu o UFO nad Pezinkom. Prečítajte si, prečo je takýto hoax nielen hlúpy, ale aj nebezpečný. Ak sa zamýšľate aj nad tým, čo z toho autori hoaxu vlastne majú, máme pre vás odpoveď.

V utorok 15.3. sa na Facebooku začal objavovať odkaz na článok o údajnom UFO nad Pezinkom. Celý obsah článku je prirodzene hoax (vymyslená udalosť), no nejde len o šírenie falošnej správy. Web, na ktorom je článok uverejnený, sa tvári ako oficiálna stránka Hospodárskych novín. Stránka samozrejme nepatrí Hospodárskym novinám, len je jej obsah skopírovaný, aby vyvolával dojem dôveryhodnosti.

Odkazy z falošnej stránky smerujú síce na oficiálny web Hospodárskych novín, ale web hnonline.info denníku nepatrí a nemajú s ním nič spoločné. Falošný web poškodzuje dobré meno Hospodárskych novín a porušuje autorské práva nedovoleným kopírovaním obsahu a použitia obchodnej značky Hospodárskych novín.

Falošný web s článkom o údajnom UFO.

Falošný web s článkom o údajnom UFO.

To najhoršie čaká návštevníkov, ktorí kliknú na odkaz a navštívia falošný web z mobilného zariadenia. Aj keď falošný web vyzerá na PC neškodne, na mobile sa na dotyčnej webstránke začnú automaticky otvárať nové okná s mimoriadne agresívnou reklamou, ktorá sa nedá jednoducho zatvoriť či zrušiť a používatelia sú ohrození možnými vírusmi. Vyskakovacie okná neskúseného používateľa nepravdivo informujú o tom, že má údajne v mobile vírus a ponúkajú aplikácie na vyriešenie tohto „problému“. Ak si ich používateľ nainštaluje, v skutočnosti si tak až vtedy do mobilu inštaluje zákerné programy, ktoré zavíria mobil, resp. umožňujú útočníkom prevziať kontrolu nad ich mobilom a dátami.

Na nasledujúcom videu si môžete pozrieť, čo sa v mobile deje po otvorení falošného webu:

Rýchla analýza kódu falošnej webstránky odhalí skripty, ktoré vyvolávajú agresívnu reklamu:

Skripty, ktoré sa spúšťajú na podvodnom webe

Skripty, ktoré sa spúšťajú na podvodnom webe

Falošná webstránka teda nie len hoax, ale aj zákerným spôsobom profituje z neskúsených návštevníkov – prevádzkovateľ toho webu získava provízie za spomínané agresívne reklamy, ktoré si v mobile otvoria.

Podvodný web sa spolieha na nevšímavosť návštevníkov, ktorí nepostrehnú, že v skutočnosti ide len o kópiu oficiálneho webu a že sa nenachádza na originálnej doméne. Pravý web Hospodárskych novín sa nachádza na hnonline.sk (falošný web na hnonline.info).

Falošný web sa prezentuje ako oficiálny aj vo výsledkoch vyhľadávania na Google

Falošný web sa prezentuje ako oficiálny aj vo výsledkoch vyhľadávania na Google

Obrovský počet zdieľaní odkazu na falošný web svedčí o tom, že podvod je pripravený pomerne dobre – ak si totiž do prehliadača naťukáte hlavnú stránku falošného webu hnonline.sk, tak vás presmeruje na oficiálny web Hospodárskych novín, čo v neskúsených používateľov vyvoláva falošný pocit istoty, že ide o originálny web.

Šíreniu odkazov na podvodný web pomáha aj skutočnosť, že v texte článku ide o údajné miestne udalosti (mesto Pezinok) – odkazy sa vo veľkom virálnym spôsobom množia na komunitných stránkach skupiny Pezinok a ďalších facebookových stránkach súvisiacich s mestom Pezinok.

Jeden z mnohých príspevkov, ktoré šírili odkaz na podvodný web

Jeden z mnohých príspevkov, ktoré šírili odkaz na podvodný web

Samotný web vznikol len deň predtým, než sa odkazy začali šíriť na Facebooku, 14.3. Web je registrovaný na Pezinčana, aj keď podľa zástupcu Hospodárskych novín ide pravdepodobne o fiktívnu osobu.

Doména podvodného webu patrí Pezinčanovi

Doména podvodného webu patrí Pezinčanovi

Autor hoaxu síce do poznámky v zdrojovom kóde sám uvádza, že ide o hoax a označuje ho za “recesiu”, no my za recesiu ani vtip nepovažujeme, že vďaka tejto stránke si návštevníci môžu zavíriť alebo dokonca znefunkčniť mobil.  Za vtip to nepovažujú ani Hospodárske noviny, pretože web poškodzuje ich dobré meno.

Autor tvrdí, že ide o recesiu. My tvrdíme, že ide o podvod.

Autor tvrdí, že ide o recesiu. My tvrdíme, že ide o podvod.

Ako vtip však môžeme považovať autorovu sťažnosť na oficiálne média, že ich správy “narušujú triezve vnímanie ľudí” a ide im o “zisk z predaja reklamy”. Pričom autor podvodu má sám zisk z reklamy, ktorá sa na stránke automaticky otvára a to navyše veľmi neetickým a neférovým spôsobom.

Záverom

Žiaľ skutočnosť,  že si nikto nevšimol, že zdieľaný článok sa nenachádza na oficiálnej stránke novín, nás veľmi neprekvapuje. Už len fakt, že niektorí ľudia sú ochotní zdieľať hoaxy o údajnom UFO, nasvedčuje tomu, že kritické myslenie nie je vždy na prvom mieste.  V tomto prípade na to však mohli doplatiť ďalší ľudia, ktorí v mobile klikli na odkaz a natiahli si do neho nežiadúci malware (škodlivý softvér) a zároveň nechali zarobiť autorovi podvodu.

Na hoax naletili aj ďalšie weby, vo vysielaní o UFO v Pezinku hovorila aj rozhlasová stanica Europa 2 a neunikol pozornosti ani rôznym konšpiračným webom.

Konšpiračné weby radi šíria hoaxy

Konšpiračné weby radi šíria hoaxy

Aktualizácia 18.3.:

O hoaxe informuje aj SME v článku UFO nad Pezinkom je hoax, odkaz obsahuje vírus.

Značky: facebook. Pezinok, hoax, podvod, reklama, UFO,