Mýtus: ak si do statusu na Facebooku napíšete copyright vyhlásenie, Facebook sa tým musí riadiť

Facebook
 

Hoax, ktorý koluje po Facebooku hovorí, že ak si do statusu napíšete nejaké vety o autorských právach, tak to Facebook bude rešpektovať a vy budete chránený autorským zákonom. Je to hoax, teda vymyslená, nepravdivá informácia.

Táto fáma je nepravdivá, môžete si napísať do status čokoľvek, ale Facebook sa tým nebude riadiť a ani to nebude nijako zohľadňovať. Jediné, čím sa Facebook riadi, sú totiž pravidlá používania, s ktorými ste súhlasili pri založení svojho Facebook účtu.

Ako používateľ Facebooku nemáte žiadny dosah na zmenu pravidiel. A ak sa pravidlami nesúhlasíte, vašou jedinou možnosťou je Facebook nepoužívať alebo zrušiť účet.

Takže nemá žiaden význam dávať si do statusu akékoľvek podobné vety. Zbytočne tým zahlcujete nielen svoju nástenku, ale aj nástenky svojich priateľov.

V hoaxe sa píše:

V reakcii na novú politiku FB vás informujem, že všetky moje osobné údaje, ilustrácie, kresby, články, karikatúry, obrázky, fotografie, videá, atď., Sú predmetom mojich autorských práv (v súlade s Bernským dohovorom).
Pre komerčné využitie všetkých vyššie uvedených predmetov autorského práva je v danom prípade vyžadovaný môj písomný súhlas!
FB je teraz verejná spoločnosť. Preto sa všetkým používateľom sociálnej siete odporúča umiestniť na svojich stránkach podobné “oznámenie o súkromí”, inak (ak toto oznámenie nebolo na internetových stránkach aspoň raz zverejnené), je automaticky umožnené využívať vaše osobné údaje, vaše fotografie a informácie uverejnené v správach na stránkach vášho profilu.

Každý, kto číta tento text, ho môže skopírovať na svoj profil na FB. Vďaka tomu budete chránení autorským zákonom.
Touto správou informujem Facebook o tom, že šírenie, kopírovanie, využívanie mojich osobných údajov, alebo akejkoľvek inej akcie vo vzťahu k môjmu profilu na sociálnej sieti je bez môjho povolenia zakázané. Tento zákaz sa vzťahuje aj na zamestnancov, študentov, agentov alebo akýkoľvek iný personál, ktorý je týmto alebo iným spôsobom zmluvne spojený s Facebookom.

Ukážka hoaxu o autorských právach na FB profile

Ukážka hoaxu o autorských právach na FB profile

Zdroje:

  1. Na svůj profil můžete psát kolik právničiny chcete, Facebook se tím stejně řídit nebude
  2. Facebook mění pravidla – chcete vědět, co se skutečně změní?
  3. Facebook – copyright na profil
Značky: autorské práva, copyright, facebook,