Mýtus: Sladidlo aspartám (E951) je jed

Aspartám nie je jed
 

Mýtus hovorí, že sladidlo aspartám je jed. Niektoré verzie mýtu dokoncia tvrdia, že aspartám bol vyvvinutý ako chemická bojová látka. Toto tvrdenie je nepravdivé.

Aspartám je nízkoenergetické náhradné sladidlo. Na základe fám a legiend o jeho škodlivosti bol aspartám predmetom mnohých štúdií. V skutočnosti patrí aspartám medzi najpodrobnejšie skúmané potravinové ingrediencie. A bezpečne si ním sladíme nápoje už viac ako 30 rokov.

Všetky seriózne vedecké štúdie (a boli ich stovky) preukázali bezpečnosť tohto sladidla. Aspartám považuje za bezpečný a zdraviu neškodný väčšina vedcov, lekárov ale aj štátnych inštitúcií mnohých krajín, ktoré majú na starosti skúmanie a schvaľovanie bezpečnosti potravín.

Odporcovia aspartámu tvrdia, že aspartám je škodlivý vďaka metanolu, na ktorý sa (okrem iného) v žalúdku rozkladá. Lenže toto množstvo metanolu je absolútne neškodné pre ľudský organizmus. Pre porovnanie stačí uviesť, že zatiaľčo z bežného trojdecového nápoja osladeného aspartámom vznikne v tele 23 miligramov metanolu, tak napríklad z rovnakého množstva paradajkovej šťavy vznikne v tele 107mg metanolu, teda 6 x viac.

Aspartám je schválený ako naprosto bezpečné sladidlo vo viac ako 90 krajinách sveta. A doposiaľ sa nikomu z aspartámu nič zlé neprehodilo.

Pre úplnosť dodávame, že aspartámu by sa mali vyhnúť ľudia, ktorí trpia tzv. fenylketonúriou.

Zdroje:

  1. Kontroverzní éčka. Je ale aspartam opravdu škodlivý?
  2. Mnoho kriku pre nič – aspartám
  3. Chemikália z pekla? Pravda o aspartame
  4. Aspartame: Review of Safety
  5. Aspartame
  6. Aspartame: a safety evaluation based on current use levels, regulations, and toxicological and epidemiological studies.
  7. Scientific Opinion on the re-evaluation of aspartame (E 951) as a food additive
  8. EFSA completes full risk assessment on aspartame and concludes it is safe at current levels of exposure
  9. Aspartame and cancer
Značky: aspartám, E951, jed, sladidlo,