Mýtus: Bio potraviny sú zdravšie a chutnejšie

Biopotraviny nie sú zdravšie ani chutnejšie
 

Sú bio potraviny zdravšie a chutnejšie? Väčšina štúdií sa zhoduje na tom, že bio potraviny majú porovnateľný obsah živín ako bežné ne-bio potraviny, a preto tvrdenie, že bio potraviny sú zdravšie, môžeme považovať za nepravdivé.

Porovnanie bio potravín (tiež nazývané ako organické potraviny) a tradičných, konvenčných potravín, bolo predmetom mnohých vedeckých štúdií a tisícok odborných článkov.

Z výsledkov väčšiny štúdií vyplýva, že z nutričného hľadiska nie je medzi bežnými a bio potravinami prakticky žiadny rozdiel.

Jeden z výskumov si zobral na mušku 17 rôznych  štúdií, ktoré porovnávali konzumentov bio a nebio potravín a 223 štúdií, ktoré porovnávali obsah nutričných hodnôt, baktérií, húb a pesticídov v rôznych druhoch potravín, vrátane ovocia, zeleniny, obilnín, mäsa, mlieka či vajec.

Ovocie aj zelenina obsahovali v organických aj neorganických potravinách podobné množstvo vitamínov. Mlieko obsahovalo rovnaké množstvo proteínov a tuku (i keď niektoré štúdie naznačovali jemne vyšší obsah omega-3 tukov).

Ďalšia štúdia (London School of Hygiene and Tropical Medicine) hľadala nejaké dôkazy o výživových a zdravotných výhodách biopotravín za posledných 50 rokov. Prešli viac ako 50 tisíc odborných článkov a štúdií, z ktorých vybrali 162 najlepších. Záverečný verdikt potvrdil, že v drvivej väčšine sledovaných hodnôt neboli medzi bio a nebio potravinami žiadne rozdiely. Navyše, zaznamenané rozdiely nepredstavujú pre konzumentov bio potravín žiadne výrazné benefity.

Medzi bio a nebio potravinami teda nie je žiadny zásadný rozdiel z hľadiska obsahu výživných látok.

Bio potraviny nie sú zdravšie a ani chutnejšie ako bežné potraviny. Najzásadnejším rozdielom je cena – biopotraviny sú takmer vždy drahšie ako konvenčné potraviny.

Inými slovami, doposiaľ sa nepreukázalo, že by bio potraviny boli zdravšie alebo že by mali nejaký prínos pre naše zdravie v porovnaní s konvenčnými potravinami.

A či biopotraviny chutia lepšie? Ak áno, tak si to zrejme nahovárame. Keď už sme za ne zaplatili viacej, tak predsa musia chutiť lepšie, nie? :) Dvaja komici a bývalí kúzelníci, páni Penn a Teller spravili malý test. Nechali na trhu okoloidúcich ochutnávať rôzne druhy bio a nebio potravín. Ochutnávači nielenže nevedeli rozoznať bio a nebio potraviny od seba, ale aj v prípade, že im dali ochutnať dve úplne rovnaké vzorky (z toho istého kusu jedla), tak o jednej tvrdili, že chutí lepšie než tá druhá.

Výsledok je zrejmý: biopotraviny chutia rovnako ako klasické nebio potraviny, alebo inak povedané, chuť bio potravín od bežných neorganických potravín nedokážeme rozoznať.

Takže ak ste zástancami bio potravín a nevadí vám ich vyššia cena, pokojne si ich kupujte. Za tieto peniaze si však viac zdravšie potraviny nekúpite. Neočakávajte, že bio zelenina alebo ovocie sú zdravšie ako tie bežné, a takisto automaticky nepredpokladajte, že budú chutiť lepšie.

Zdroje:

  1. Organic food ‘not any healthier’
  2. Organic ‘has no health benefits’
  3. Is organic better for your health? A look at milk, meat, eggs, produce and fish.
  4. Penn & Teller: Bullshit – Organic Taste Test
  5. Are organic foods safer or healthier than conventional alternatives?: a systematic review
  6. Mýtus jménem biopotraviny: neškodí, ale ani moc neprospívají
  7. Biopotraviny: zbytočný prepych?
  8. Biopotraviny neposkytují kvalitnější výživu
  9. Bioarzén aneb když jsou biopotraviny otrava
Značky: bio potraviny, biopotraviny, organické potraviny,
Komentáre: 9