Mýtus: Fluór v zubnej paste je nebezpečný

Fluor v zubnej past nie je nebezpečný
 

Mýtus hovorí, že fluór (alebo fluorid) v zubnej paste je zdraviu škodlivý. Opak je pravdou – fluór v zubných pastách je nesmierne dôležitý pre prevenciu zubného kazu.

Väčšina odborníkov na ústnu hygienu a prevenciu sa zhoduje na názore, že zubné pasty s obsahom fluoridu sú jednoznačne prospešné pre stav našich zubov.

Fluór je prírodne sa vyskytujúci prvok. Nachádza sa napríklad vo vode, čaji, rybách a mnohých ďalších potravín. Dokonca fluór sa bežne vyskytuje aj v balených vodách.

Fluór tvorí s inými prvkami soli, tzv flouridy, napríklad fluorid sodný alebo fluorid draselný. V zubných pastách sa používa fluorid sodný.

Ešte v prvej polovici minulého storočia prišli vedci na to, že ľudia, ktorí pili vodu s obsahom fluóru, mali až o dve tretiny menší výskyt zubného kazu.

Z bežnej stravy denne prijmeme okolo pol až jeden a pol miligramu fluóru. Z prijatého fluóru v jedle alebo tekutinách sa do tela vstrebe asi 80%. Fluór sa ukladá do kostí a do zubov vo vývoji.

Ako nám fluór prospieva

Fluór pôsobí na zubnú sklovinu u malých detí, ešte pred prerezaním zubov, čo vedie k tvorbe silnejšej a odolnejšej vrstvy skloviny na povrchu zubov.

Druhou výhodou fluóru je, že vďaka nemu sa na zube tvorí ďalšia odolnejšia vrstva. Týmto procesom, ktorý sa nazýva remineralizácia, sa spevňujú miesta na zube, kde predtým došlo k odvápneniu zubnej skloviny.

Čo sa nachádza v zubnej paste

Bežná zubná obsahuje okolo 75% vody a iných zvlhčovačov. Ďalších cca 20% tvoria brúsne častice (kremičitany alebo pomletý vápenec), 1-2% sú peniace prostriedky, príchute, farbivá a nakoniec fluorid, vo forme fluoridu sodného.

Prečo sa dáva fluorid do zubnej pasty?

Obsah fluoridu v zubnej paste má zásadný význam v prevencii vzniku zubného kazu. Zubné pasty s fluoridmi znižujú pri pravidelnom používaní kazivosť chrupu o 20 až 30 percent.

Prečo sa ľudia boja fluoridu v zubných pastách?

Vzhľadom na prínos fluoridu v boji so zubným kazom sa vo viacerých krajinách začalo s fluorizáciou pitnej vody. Prvou krajinou bolo USA v polovici minulého storočia. Už vtedy sa objavili rôzne konšpiračné teórie, ktoré tvrdia, že ide o spôsob ovládania obyvateľstva – fluór údajne otupuje mozog, znižuje schopnosť samostatného rozhodovania, oslabuje imunitu a pod. Konšpirácie najprv tvrdili, že s ľuďmi takto manipulujú komunisti, potom to mala byť vláda USA, CIA, nacisti, mimozemšťania, ilumináti atď. Údajne chceli vlády a farmaceutické firmy znížiť zdravie obyvateľstva, aby mohli predať viac liekov, prípadne vláda chce znížiť IQ obyvateľstva.

V skutočnosti bola fluorizácia vody jedným z najrozsiahlejších a najúspešnejších zdravotníckych opatrení vo svete, ktoré prispelo k výraznému a dlhodobému zníženiu výskytu zubného kazu. Fluorizácia vody prebiehala aj na Slovensku, no z ekonomických dôvod bola v roku 1988 pozastavená. V niektorých krajinách sa voda fluorizuje aj dnes (USA, Veľká Británia).

Odporcovia fluóru radi argumentujú ojedinelými štúdiami, ktoré naznačovali, že fluór (najmä vo forme fluorizácie vody) by mohol spôsobovať Downov syndróm, stareckú demenciu, zníženie IQ. Žiadna štúdia však tieto tvrdenia jednoznačne nikdy nepreukázala. Naopak, tieto štúdie trpeli mnohými nedostatkami, ktoré ich zdiskreditovali.  Jedno z často sa vyskytujúcich tvrdení o fluorizácii vody je, že spôsobuje rakovinu. Žiaden súvis medzi fluorizáciou vody a rakovinou nebol doposiaľ potvrdený.

Reálne riziká fluóru

Môže nás otráviť fluór zo zubnej pasty?

Rovnako ako všetky látky na našej planéte, či už prírodné alebo tie syntetické, aj fluór môže mať pri nadmernom príjme toxické účinky. Pri jednorazovom predávkovaní fluórom hovoríme o akútnej toxicite, ktorá sa môže prejavovať bolesťami hlavy, zvracaním, srdečnou arytmiou. V prípade veľkého predávkovania môže spôsobiť aj smrť. Pre akútnu otravu by 70 kg vážiaci dospelý človek musel prijať 5-10 gramov fluoridov. Teda pre prvé príznaky otravy fluórom by človek musel skonzumovať naraz vyše 33 stogramových zubných pást s obsahom fluoridov 1500 ppm (pojem ppm vysvetľujeme nižšie v článku). A to hovoríme o konzumácii – teda zubné pasty by človek musel prehltnúť. A ak by sa človek chcel otráviť fluoridmi vo vode, musel by naraz vypiť viac ako 5 tisíc litrov vody. Omnoho skôr by ho však otrávila samotná voda (áno, aj obyčajná voda môže mať smrteľné účinky, ak jej naraz vypijete cca 5-6 litrov).

Dlhodobé predávkovanie fluórom spôsobuje chronickú toxicitu, ktorá sa u ľudí vyskytuje ako tzv. zubná fluoróza alebo kostná fluoróza. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že dlhodobý príjem medzi 2-8 mg fluoridov môže spôsobiť prvé štádium kostnej alebo zubnej fluorózy. Zubná fluoróza sa vyskytuje predovšetkým u detí.

Riziko fluorózy u malých detí

Malé deti by nemali používať priveľmi fluoridované zubné pasty z jedného hlavného dôvodu: deti zvyknú zubné pasty prehĺtať.  2-3 ročné deti prehltnú až 70% použitej pasty a dokonca ešte aj 5-ročné deti prehĺtajú ešte polovicu pasty. Zubné pasty pre deti preto obsahujú niekoľkonásobne menej fluoridu ako pasty pre dospelých.

Sklovina trvalého chrupu, ktorý sa u detí začne objavovať vo veku okolo veku šesť rokov a neskôr, sa vytvára omnoho skôr než sa začnú prerezávať trvalé zuby. V prípade predných trvalých zubov to nastáva v čase medzi polrokom a štvrtým rokom života dieťaťa. V tej dobe je dozrievajúca sklovina náchylná na rôzne faktory, ktoré by ju mohli poškodiť. Medzi tieto vplyvy patrí aj nadmerný príjem fluóru, ktorý môže mať za následok vznik spomínanej fluorózy.

Zubná fluoróza sa prejavuje škvrnitosťou zubnej skloviny, zuby môžu mať biele škvrny, ale môže spôsobiť aj zmenu tvarov zubov a ich zhnednutie.

Keďže malé deti zvyknú zubnú pastu prehĺtať, je treba dbať na to, aby deti používali zubnú pastu s nižším obsahom fluoridu.

Dôležitá je však informácia, že po skončení vývoja zubnej skloviny už riziko fluorózy nehrozí. Dospelí sa teda nemajú čoho obávať.

Iné riziká

Treba ešte dodať, že zriedkavo môže vyskytnúť alergia na fluór vo forme začervenania kože v okolí úst, kde dochádza k priamemu kontaktu zubnej pasty s ústami.

A aké sú benefity fluoridu v zubnej paste?

Fluoridy v zubnej paste majú viacero účinkov: Vytvárajú na povrchu zubu vrstvu, ktorá je odolná voči kyselinámzabraňuje prenikaniu mikróbov z ústnej dutiny do zuba.

Fluoridy potláčajú v ústach kvasenie sacharidov a tým sa obmedzuje tvorba kyselín, ktoré narúšajú povrch zuba.

Koľko fluoridu je v zubnej paste?

V množstve zubnej pasty, ktorú si bežne vytlačíme na zubnú kefku (podľa odporúčaní by to mal byť objem vo veľkosti hrášku), je približne 0,3 mg flouridu (pri zubnej paste s obsahom flouridu 1500 ppm).

Obsah fluoridu v zubnej paste sa označuje jednotkou ppm, čo vyjadruje koncentráciu fluoridu v tube. Napríklad 400 ppm znamená, že pasta obsahuje 400 milióntin fluoridu. Toto číslo vyjadrené v percentách znamená, že pasta obsahuje 0,04% fluoridu.

Podľa zákona musia mať zubné pasty na obale v zložení uvedené, či obsahujú fluorid. Zo zákona stačí len informácia, či pasta fluorid obsahuje. Poctivejší výrobcovia uvádzajú aj jeho obsah.

Zákon ale určuje maximálny obsah fluoridu v zubných pastách. Tento limit je stanovený na 1500 ppm, teda žiadna zubná pasta predávaná na našom trhu nesmie obsahovať viac ako 0,15% fluoridu.

Dospelým sa odporúčajú zubné pasty s obsahom 1000 ppm fluoridu. Ako sme už spomínali, malé deti pastu prehĺtajú a tak prijmú vyšší obsah fluoridu ako dospelý človek a preto zubné pasty pre deti vo veku 2-3 rokov by mali mať obsah fluoridu menej ako 400 ppm. Deťom v predškolskom veku sú určené pasty s obsahom fluoridu 500-700 ppm. Pasty s obsahom 1000 ppm a viac by mali deti používať až v školskom veku – v tomto veku by už mali byť deti naučené zubnú pastu neprehĺtať.

Fluorizácia u zubára

Fluorizácia sa vykonáva aj profesionálne dentistami. Ide o aplikáciu fluóru v rôznych formách priamo na zuby – vo forme gélu, peny alebo ústnym výplachom.

Takáto lokálna aplikácia fluóru je bezpečná forma ochrany zubnej skloviny, najmä u pacientov s vysokým rizikom vzniku zubného kazu alebo napríklad u ľudí, ktorí nosia trvalé strojčeky, či pri onkologických pacientoch.

Záver

Zubné pasty s obsahom fluoridov majú jednoznačný pozitívny a overený účinok v boji proti zubnému kazu.

Ak tieto zubné pasty nebudete pravidelne prehĺtať, je ich používanie úplne bezpečné a nepredstavujú pre naše zdravie žiadne riziko. Naopak, zubným pastám s obsahom fluoridu vďačíme za zdravší chrup.

Odpoveď na otázku, či je fluór nebezpečný, je rovnaká ako pri akejkoľvek inej látke – záleží na jej koncentrácii. A koncentrácia fluóru v zubných pastách je absolútne bezpečná.

Zdroje:

 1. O zubních pastách s fluoridy, jejich správném výběru a používání
 2. Která zubní pasta je nejúčinnější?
 3. Zamerané na zdravý chrup
 4. Zubní pasty s fluoridy jejich správný výběr a používání. In: Lékařské listy 29/2002.
 5. Fluór v prevencii zubného kazu
 6. Fluoridation: Don’t Let the Poisonmongers Scare You
 7. Zbierka zákonov č. 658/2005, Nariadenie vlády Slovenskej republiky zo 14. Decembra 2005, ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky
 8. The York Review – A systematic review of public water fluoridation: a commentary
 9. Fluoridácia
 10. Fear of fluoride–More bark than bite?
 11. Assessment of the health benefits and health risks of fluoride
 12. No association between water fluoridation and bone fractures. In: Evidence-Based Dentistry (2002) 3, 45–46. 
 13. Why You Shouldn’t Be Afraid of Fluoride
 14. Fluoridy (jako celkové F)
 15. Fluoride Toothpastes
 16. Fluoride toothpastes of different concentrations for preventing dental caries in children and adolescents. 
 17. Is There More Fluoride In a Pea-Sized Amount of Toothpaste or a Liter of Water?
Značky: floridácia, florizácia, fluór, fluorid, fluorid sodný,