Mýtus: Jantárový náhrdelník uľaví deťom od bolesti zubov

Mýtus: jantárový náhrdelník neuľaví deťom od bolesti
 

Mýtus hovorí, že je dobrý nápad zavesiť batoľatám na krk jantárové náhrdelníky,  aby im tak uľavili od bolesti pri prerezávaní zúbkov. Prečítajte si, prečo nemôžu fungovať, prečo sú veľmi nebezpečné a prečo ich SOI zakázala. Je jantárový náramok podvod alebo len hazard so zdravím detí?

Jantárové náhrdelníky a náramky z baltického jantáru sú v poslednej dobe čoraz viac obľúbenejším artiklom u rodičov, ktorí chcú uľaviť bolesti svojim bábätkám pri prerezávaní prvých zúbkov. Výrobcovia a predajcovia týchto náramkov a náhrdelníkov z baltského jantáru tvrdia, že jantárové kamene pôsobia ako prírodné analgetikum a uľavia tak od bolesti, ktorú spôsobujú prerezávajúce sa detské zúbky. Mnohí rodiča si ale neuvedomujú riziká, ktoré v sebe tieto jantárové náhrdelníky a náramky skrývajú.

V skutočnosti účinok takéhoto jantárového náhrdelníka nebol nikdy preukázaný, pričom samotná forma náhrdelníka či náramku predstavuje pre dieťa vážne riziko. Dávať totiž bábätku čokoľvek okolo krku nie je dobrý nápad, a to ani vtedy, ako ho máte pod dohľadom.

Ako by to malo fungovať

Predajcovia jantárových náhrdelníkov a náramkov tvrdia, že koráliky z baltického jantáru pri dotyku s telom vylučujú kyselinu jantárovú, ktorá sa dostáva do tela bábätka a následne uľavuje od bolesti, ktorou trpí bábätko pri prerezávaní zúbkov.

Z jantárových korálikov by sa mala uvoľňovať kyselina jantárová.

Neexistuje žiadna seriózna vedecká alebo medicínska štúdia, ktorá by potvrdila pozitívny vplyv jantáru na človeka. Nájdete veľa stránok, ktoré vás budú presviedčať o odvekom použití jantáru ako liečebného prostriedku, ale nenájdete o tom žiadny skutočný dôkaz.

Nikomu sa doposiaľ nepodarilo overiť spôsob, akým by sa z jantáru mohlo čokoľvek uvoľniť do okolia počas nosenia na krku či končatine, t.j. pri telesnej teplote. Teplota topenia jantáru je okolo 187 stupňov °C. Telesné teplo teda nemôže vyvolať uvoľnenie látok z jantárového kameňa [1]. Samotný jantárový kameň sa formoval milióny rokov  pri tak extrémnych podmienkach (vysoká teplota, vysoký tlak a neustále zmeny), že nosenie na tele nemôže z neho uvoľniť žiadne látky, ani kyselinu jantárovú [2].

Stránky predajcov sú plné rôznych tvrdení o zázračných účinkoch jantáru, ale žiadna vás neodkáže na žiadnu vedeckú štúdiu. Dočítate sa napríklad [3]:

V dnešnom svete ho stále využívame pre jeho výnimočné liečivé účinky od bolesti kĺbov, artritické ochorenia a dokonca tíši bolesť deťom pri prerezávaní prvých zúbkov.

Rovnako je to s tvrdeniami o analgetických účinkoch, ktoré tieto jantárového náhrdelníky majú. Nikde sa ale nedočítate, akým mechanizmom jantár vyvoláva analgetický účinok na bábätká. Prirodzene, pretože o týchto účinkoch neexistuje žiadna štúdia, ktorá by to mohla potvrdiť [4].

Pravdou je, že baltický jantár obsahuje kyselinu jantárovú. Ale tá je prírodnou látkou, ktorá sa nachádza napríklad v mnohých potravinách, napríklad v hrozne, víne, pive. A dokonca je schváleným „éčkom“, má číslo E363 [5]. Ak by kyselina jantárová mala spomínané analgetické účinky, určite by bolo praktickejšie získavať ju z iných zdrojov ako z jantárových kameňov. Nehovoriac o presnosti dávkovania. Na druhej strane, niektoré štúdie potvrdili, že vo veľkých dávkach môže kyselina jantárová spôsobiť dýchacie obtiaže, prípadne až poškodenie zraku [6]. Ak predajcovia tvrdia, že sa z jantáru uvoľňuje kyselina jantárová, koľko sa jej uvoľní?  Ak by sa naozaj uvoľňovala, predajcovia vám nevedia povedať v akom množstve by sa mala uvoľňovať a či by uvoľnené množstvo vlastne bolo ešte bezpečné…

Tak či tak, na stránkach predajcov sa až niekde na konci stránky dozviete, že [7]:

poskytnuté informácie slúžia na poskytovanie informačných a vzdelávacích účelov, nie sú určené na lekárske liečenie… Neberieme zodpovednosť za liečbu žiadnej choroby.

Ako perličku sa môžeme dočítať aj to, že:

jantár sa pokúša s nami komunikovať [8],

ale tento aspekt prenecháme radšej skutočným milovníkom alternatívnych teórií.

Ako je potom možné, že toľko mamičiek tvrdí, že ich bábätku jantárový náramok/náhrdelník pomohol?

V mnohých internetových fórach nájdete tvrdenia mamičiek, ktoré môžu zaručene potvrdiť, že ich bábätku jantárový náramok či náhrdelník nespochybniteľne pomohol. Klamú títo ľudia? Vysvetlenie je jednoduché. Aj keď neexistuje žiadna štúdia, ktorá by slepým testom potvrdila účinnosť jantárových náramkov, môžeme hovoriť o placebo efekte.

Bábätkám by sa ich stav zlepšil tak či tak, aj bez náhrdelníka. Totiž, každému dieťatku sa zúbky raz prerežú, takže keď jantárový náramok či náhrdelník začnú rodičia „používať“ tesne pred koncom prerezávania zúbkov, zlepšenie bude badateľné a rodičia ho samozrejme  pripíšu jantáru. Ak na utíšenie bolesti predtým nezabralo nič iné (viď odporúčané alternatívy k jantáru na konci článku), o to viac budú rodičia vyzdvihovať účinok práve jantárového náhrdelníka a náramku. Pravda je taká, že zlepšenie budú pozorovať nie vďaka náramku/náhrdelníku, ale vďaka tomu, že bolesti spojené s prerezávaním jednoducho sami začali ustupovať.

Čo ak to funguje? O to horšie!

Dajme si takú malú úvahu a na chvíľu pripusťme, že jantárové náramky a náhrdelníky majú nejaký účinok na bábätká a že sa z jantárových kamienkov naozaj uvoľňuje nejaká látka, ktorá sa vstrebáva do tela dieťaťa, kde vyvolá nejakú reakciu (zmiernenie bolesti).

V takomto prípade je zarážajúce, že rodičia bez odporúčania lekára „naordinujú“ svojmu bábätku neznámu látku s neznámym účinkom a v neznámej dávke.

Skúsme nahradiť kyselinu jantárovú nejakou inou prírodnou látkou, napríklad kyselinou salicilovou [9]. Toto je látka so známymi, nespočetne veľakrát overenými proti-zápalovými účinkami. Dali by ste svojmu bábätku na krk alebo na ruku nejaký predmet, z ktorého sa do tela bábätka uvoľní neznáme množstvo tejto látky? A keby ste sa dozvedeli, že predávkovanie touto látkou môže v 1% prípadov viesť k úmrtiu? A to je táto látka pritom čisto prírodná a používa sa pri výrobe kyseliny acetylsalicilovej, viac známej ako Acylpirin.

Jediným cieľom tejto úvahy bolo poukázať na absolútne neracionálne rozhodovanie pri používaní niektorých látok, u ktorých nie je známy účinok ich pôsobenia.

Prečo sú jantárové náramky a náhrdelníky NAOZAJ nebezpečné?

Môžete namietať, že vy jednoducho veríte alternatívnym metódam liečenia a že racionálne argumenty o nefunkčnosti jantáru na zmiernenie bolesti detských zúbkov vás nezaujímajú. Pripusťme opäť, že by jantárové náramky a náhrdelníky mohli nejakým záhadným spôsobom fungovať.

V takom prípade sa musíme pozastaviť pri bezpečnosti, resp. nebezpečnosti týchto výrobkov –  jantárové náhrdelníky a náramky sú pre bábätká nebezpečné. Toto, milé mamičky a oteckovia, je fakt, ktorý by ste nemali ignorovať, akokoľvek vkladáte nádej do alternatívnej medicíny. Tieto náramky totiž pre vaše bábätko predstavujú najmä riziko uškrtenia a zadusenia.

Uškrtenie

Je to jednoduché – vaše dieťatko sa na jantárovom náhrdelníku (ale aj na akomkoľvek inom náhrdelníku) môže obesiť. Stačí, ak sa náhrdelník o niečo zachytí, bábätko sa pretočí… Nechcime si to radšej ani predstaviť. Myslíte, že riziko je malé? Mýlite sa. Hoci sa o úmrtiach detí v dôsledku uškrtenia náhrdelníkov nevedú žiadne štatistiky, riziko bude podobné (ak nie väčšie) ako pri šnúrkach na ovládanie žalúzii. Pri tých sa už štatistiky uvádzajú. Verili by ste, že v Británii od roku 2013 evidujú 13 prípadov obesenia malých detí na takejto šnúrke [10]? S náramkom okolo krku sa batoľa môže zachytiť o oveľa viacej rôznych prekážok… Podobne je to aj s náramkom, s ktorým sa bábätko v nestráženej chvíli môže o čokoľvek zachytiť a napríklad si vykĺbiť rúčku.

Udusenie

Mnohé jantárové náhrdelníky majú zámerne veľmi jemnú konštrukciu, vďaka ktorej sa náhrdelník rýchlo roztrhne, ak sa o niečo zachytí. Je to preto, aby sa bábätko náhodou neobesilo. To je samozrejme pozitívna a žiadúca vlastnosť náhrdelníkov, no zároveň sa takto enormne zvyšuje druhé vážne riziko – a to udusenie.

Predajcovia tvrdia, že:

v prípade, že dieťa prehltne korálku, nemalo by to dieťatu nijak uškodiť. Jantár je stráviteľný a preto neškodný [11].

Fajn, prehlnutý korálik bábätku v žalúdku možno bábätku neublíži. Hm, ale čo udusenie? Prečo sa hračky obsahujúce malé časti označujú ako nevhodné pre deti do troch rokov? Pretože pri nich hrozí riziko zadusenia! No predajcovia jantárových náhrdelníkov a náramkov schizofrenicky na jednej strane tvrdia, že prehltnutie je neškodné, a na druhej strane vás alibisticky upozorňujú, že hrozí riziko udusenia.

Ako sme už uviedli, jantárové náhrdelníky by mali mať bezpečnostnú funkciu, ktorá zabraňuje deťom, aby sa na náramku obesili – jednoducho sa pri potiahnutí ľahko roztrhnú. No následné hrozí riziko udusenia nielen samotným jantárovým korálikom, ktorý sa z náhrdelníka odtrhne, ale aj samotnou šnúrkou so zvyšnými korálikmi.

Niektoré náramky majú každý korálik samostatne zauzlený na šnúrke, takže ak sa náramok roztrhne, podľa predajcov dieťa prehltne najviac jeden korálik [12]. Naozaj? Bábätká si predsa bez problémov do úst „narvú“ celú pästičku, niekoľko centimetrov plienky, či niekoľko papierových obrúskov… A presne to sa stane aj s roztrhnutým jantárovým náramkom či náhrdelníkom – ak sa roztrhne, tak prvá vec, čo s ňou vaše batoľa pravdepodobne spraví, bude, že si ho skrátka napchá do úst. A tu už máme seriózne riziko zadusenia.

Predajcovia sami priznávajú riziko

Predajcovia sami na svojich webstránkach tvrdia, že:

náramok sa môže roztrhnúť a malé časti môžu byť prehltnuté a predstavujú riziko. [13]

Ak samotní predajca tvrdí, že jantárový náramok predstavuje pre bábätko riziko ohrozenia života, prečo by ste mali svoje bábätko vystaviť takémuto riziku?

Predajcova ďalej svorne tvrdia, aby ste nedávali náramky či náhrdelníky dieťaťu ako hračku. [14] Upozorňujú, že jantárový náhrdelník nie je hračka. Veľmi správne, pretože zákony im ani nedovoľujú, aby to predávali ako hračku. Zákony platné v EÚ a teda aj na Slovensku nedovoľujú predávať ako hračku pre deti do 3 rokov čokoľvek, čo obsahuje malé častice, ktoré by bábätka nemohli prehltnúť.

A čo v noci? Predajcovia uvádzajú, že:

pre dosiahnutie požadovaného efektu, by mal byť jantárový náramok/náhrdelník nosený nepretržite, ale stále pod dohľadom. [15]

Neviem ako vy, ale my v noci spíme. Teda presnejšie, ak spí naše bábätko, spíme aj my :). Neviem si predstaviť, ako zariadiť, aby bábätko malo náramok či náhrdelník v noci pod dohľadom. A bez dohľadu je to naozaj nebezpečné – náš 6-mesačný Damian sa v noci hocikedy zamotá do plienky (prípadne si jej kus natlačí do úst) alebo sa vyzlečie z dupačiek (a to aj v spacom vaku) a tak si radšej nechcem ani predstaviť, ako a kde by mohol skončiť náhrdelník.

Určite viete, že najmä v časoch, keď bábätko trápia prvé zúbky, bude si do úst strkať čokoľvek čo bude po ruke (alebo po nohe). Čo nájdete ako prvé, ak bude mať na rúčke pripevnený náramok?

Naozaj sa dokážete pozerať na to, ako vaše dieťa cmúľa jantárový náramok, ktorý sa môže kedykoľvek pretrhnúť?

Čo ak sa roztrhne?

Niektoré predávané jantárové náhrdelníky majú skrutkovaciu sponu, ktorá sa nedá ľahko uvoľniť, iné náhrdelníky bývajú spojené s magnetmi. Tu nastáva ďalšie riziko – ak sa prehlnuté magnety v brušku spoja, hrozí riziko prepichnutia alebo upchatia čriev. A aj preto detské hračky, ak obsahujú magnetické prvky, musia spĺňať prísne kritéria normy STN 71-1 +A8:2009 [16], ktorý hovorí o znížení magnetickej sily pri hračkách. Keďže jantárový náhrdelník či náramok nie je hračka, magnety v ich prípade žiaľ tieto kritéria spĺňať nemusia. Navyše, magnetické súpravy nie sú určené deťom do 8 rokov.

Strašiak?

Môžete si povedať, že obavy z uškrtenia alebo udusenia sú hysterické výkriky niektorých rodičov. Avšak pred jantárovými náhrdelníkmi a náramkami varujú aj rôzne zahraničné inštitúcie, napríklad Kráľovská spoločnosť pre prevenciu pred úrazmi [17], Asociácia spotrebiteľov vo Veľkej Británii [18], viaceré miestne samosprávy, či médiá [19]. Austrálske združenie na ochranu spotrebiteľov vykonalo test viacerých jantárových náramkov a náhrdelníkov a tie nevyhoveli požiadavkám na bezpečnosť z hľadiská detí do troch rokov [20]. Pred používaním týchto jantárových náramkov varujú aj austrálske štátne inštitúcie [21].

Dokonca aj naša Slovenská obchodná inšpekcia nariadila stiahnutie viacerých jantárových náramkov a náhrdelníkov určených pre deti. Dôvod? Samozrejme riziko zadusenia a zaškrtenia. Veľa ich nájdete v zozname Nebezpečných výrobkov na stránke www.soi.sk [22].

Ďalšie riziká

Tým, že jantárový náramok či náhrdelník nemôže byť klasifikovaný ako hračka, výrobcovia môžu obísť mnohé ďalšie prísne kritériá, ktoré by inak museli splniť pre predaj prakticky čohokoľvek, s čím Vaše bábätko príde do styku. Prísne pravidlá platia nielen pre detské hračky, detské oblečenie, ale aj pre detské fľaše, riad atď.

Ale čo jantárové náramky a náhrdelníky? Viete, z čoho sú vyrobené jednotlivé komponenty? Čo obsahujú plasty, s ktorými sa náramok spája? Neobsahujú nejaké škodlivé látky? Neobsahujú BPA? Z čoho je vyrobená šnúrka, ktorá drží náramok pohromade? Čím je napustená? Ako je šnúrka zafarbená? Akú chemikáliu výrobca použil? Je bezpečná, ak ju bude dieťa cmúľať? Sú všetky komponenty zdravotne nezávadné? Aké majú atesty? Majú jednotlivé časti náramku a náhrdelníku nejaké certifikáty zdravotnej nezávadnosti? Kto ich vydal, aká certifkačná autorita? Ako bol ošetrený samotný jantár?

Keďže jantárové náhrdelníky a náramky nie sú hračky, resp. nie sú určené deťom, odpovede na vyššie uvedené otázky sa jednoducho nedozviete, resp. nijako si nemôžete overiť nezávadnosť súčiastok, z ktorých sa náramky a náhrdelníky skladajú.

Hádam ani nie je potrebné rozoberať, že na trhu je veľa náramkov a náhrdelníkov, ktoré vôbec nie sú vyrobené z jantáru, ale obsahujú plastovú napodobneninu. A keďže to nie je hračka pre deti, o zdravotnej nezávadnosti takého plastu si môžete nechať len snívať. O to viac, že tieto náramky bývajú vyrobené v Číne a iných krajinách mimo EÚ.

Fungujúce alternatívy na utíšenie bolesti

Keď sa vášmu bábätku začnú prerezávať zúbky, žiaden pediater vám neodporučí jantárový náhrdelník či náramok. Prečo asi?

Jednoducho existuje viacero overených, fungujúcich, častokrát i lacnejších a najmä neporovnateľne bezpečnejších alternatív k jantárovým náramkom:

  • Žuvacie hračky – „hryzátka“. Drevené, plastové, gumené. Akékoľvek žuvacie či hryzacie pomôcky uľavia ďasnám vášho bábätka vďaka protitlaku, ktoré vyvíjajú na ďasná počas hryzenia. Tie „hryzátka“, ktoré majú nejaký vystupujúci vzor, by mali mať o niečo väčší efekt – ale každému bábätku sa páči niečo iné. Z bezpečnostných dôvodov vyberajte také „hryzátka“, ktoré sú dostatočne veľké. Ak si nie ste istý dostatočnou veľkosťou – zoberte na pomoc rolku toaletného papiera: čokoľvek, čo prestrčíte vnútrom rolky, je pre vaše bábätko malé.
  • Studené predmety. Ochladenie ďasien predstavuje ďalší spôsob ako bábätku zmierniť bolesť a zápal. Najpraktickejšie sú rôzne žuvacie krúžky, vychladené v chladničke. Pomôže aj vychladený cumlík.
  • Masáž. Jemná masáž ďasnami vašimi prstami môže bábätku tiež uľaviť. Samozrejme, dôkladne si predtým umyte ruky.
  • Gel na ďasná. Špeciálne gely, ktoré sa nanášajú na ďasná bábätka a neobsahujú žiaden cukor. Pomáhajú utlmiť bolesť a tiež eliminujú riziko infekcie.
  • Lieky. Ak vaše bábätko naozaj trpí, siahnite po overených analgetikách. Poraďte sa pred kúpou s vašim lekárom alebo aspoň lekárnikom.

Záver

Nie je preukázané, že by jantárové náhrdelníky a náramky pomohli vášmu bábätku, sú však preukázané ich riziká. Nevystavujte vaše bábätko veľkému a zbytočnému riziku zadusenia alebo zaškrtenia. Nehovoriac o ďalších možných zdravotných rizikách vyplývajúcich z neznámeho, neovereného a neoveriteľného pôvodu komponentov náramkov a náhrdelníkov. Sami predajcovia tvrdia, že náramky a náhrdelníky môžu predstavovať riziko zadusenia či obesenia. Pamätajte, žiaden z predajcov nebude stáť vedľa vás vo chvíli, keď sa práve vášmu bábätku zasekne jantárový korálik v hrdle a vy budete volať 112.

Zdroje:

[1] http://scienceornot.net/2012/10/30/amber-necklaces-and-teething-babies/

[2] http://scepticon.wordpress.com/2011/02/21/amber-teething-beads-a-few-points-to-consider/

[3] http://www.sperkyjantar.sk/www-sperkyjantar-sk/7-JANTAR/9-JANTAR-ALTERNATIVNA-MEDICINA

[4] http://scienceornot.net/2012/10/30/amber-necklaces-and-teething-babies/

[5] http://www.food-info.net/uk/e/e363.htm

[6] http://scienceornot.net/2012/10/30/amber-necklaces-and-teething-babies/

[7] –  [8] http://www.sperkyjantar.sk/www-sperkyjantar-sk/7-JANTAR/9-JANTAR-ALTERNATIVNA-MEDICINA

[9] http://scepticon.wordpress.com/2011/02/21/amber-teething-beads-a-few-points-to-consider/

[10] http://www.rospa.com/about/currentcampaigns/blindcords/default.aspx

[11] –  [15] napr. http://jantar-mimino.eu/faq-jantar-mimino

[16] http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-podnikatelom/Ine-informacie/Bezpecnost-magnetickych-hraciek.soi

[17] http://www.rospa.com/homesafety/adviceandinformation/product/baltic-amber-beads.aspx

[18] http://www.tradingstandards.gov.uk/extra/news-item.cfm/newsid/874

[19] http://www.dailymail.co.uk/news/article-2138280/Teething-necklaces-amber-choke-babies-break-parents-warned.html

[20] http://www.productsafety.gov.au/content/index.phtml/itemId/989380/fromItemId/981051

[21] http://www.productsafety.gov.au/content/item.phtml?itemId=989385&nodeId=8a88f9f2da6bd6ac9cc335e49f343a24&fn=Consumer%20Protection%20Notice%2035%20of%202011%20Safety%20Warning%20Notice%20(Amber%20teething%20necklaces).pdf

[22] odkaz alebo odkaz alebo odkaz alebo odkaz alebo tento odkaz

Obrázok bábätka – zdroj: www.knickernappies.com

Značky: bolesť zubov, jantár, jantárový náhrdelník, jantárový náramok,