Mýtus: Mlieko zahlieňuje

Nie, mlieko nezahlieňuje.
 

Nie, kravské mlieko nezahlieňuje. Doposiaľ žiadna štúdia doposiaľ nepreukázala, že by mlieko zahlieňovalo. Naopak, je veľa štúdií, ktoré tento mýtus vyvrátili.

Tento mýtus vznikol zrejme vďaka tomu, že mlieko má prirodzenú vlastnosť priľnúť na sliznici úst a udrží sa tam o čosi dlhšie ako iné tekutiny. To môže vyvolať dojem, že vás mlieko zahlieni. V skutočnosti mlieko nie je príčinou vzniku hlienu. Zvýšenú tvorbu hlienu môžeme skôr pripísať vírusovým ochoreniam, alergiám alebo liekom, ktoré vysušujú hrdlo a ústa (6).

Podrobne a zrozumiteľne o tom, že mlieko v skutočnosti nezahlieňuje, napísala Lívia Hlavačková v článku Mlieko je nevinné zo zložinu “zahlieňovania”. Okrem iného cituje štúdie, ktorých výsledkom je, že:

ak veríte, že vás mlieko zahlieňuje, hoci to mlieko v skutočnosti nerobí, bude vám subjektívne oveľa horšie, než je nutné. Prípadne budete vnímať prejavy infekcie u svojho dieťaťa ako horšie. Mlieko teda funguje ako nocebo, teda placebo s negatívnym účinkom.

V jednej zo štúdií (3) dostali dobrovoľníci kravské mlieko a sojóvé mlieko (ktoré bolo ochutené podobne ako kravské mlieko, aby sa nedali rozoznať). Výsledkom bolo, že dobrovoľníci hlásili pocit zahlienenia rovnako pri kravskom i sójovém mlieku.

Téme sa venuje aj Zriadelko.sk vo svojom článku, kde vyvracia aj iné mýty o potravinách, kolujúce po internete.

Ďalšie zdroje:

  1. Relationship between milk intake and mucus production in adult volunteers challenged with rhinovirus-2
  2. The Milk Mucus Belief: Sensations Associated with the Belief and Characteristics of Believers
  3. The Milk-Mucus Belief: Sensory Analysis Comparing Cow’s Milk and a Soy Placebo
  4. Milk consumption does not lead to mucus production or occurrence of asthma
  5. Milk consumption and mucus production in children with asthma
  6. Fact or Myth: Does Milk Cause Mucus?
Značky: hlien, mlieko,