Mýtus: Netopiere lietajú do vlasov

Netopiere nelietajú do vlasov
 

Mýtus hovorí, že ak máte dlhšie či kučeravé vlasy, tak sa vám do nich v noci netopier zamotá. Niektoré prikrášlené verzie mýtu dokonca tvrdia, že netopiere to robia úmyselne.

To samozrejme nie je pravda, a ak sa tak niekedy stalo, išlo o výnimočnú náhodu. Netopiere sa živia hmyzom a ak niekedy potme nejaký blízko vás preletí, je to len preto, že práve stíha nejaký lietajúci hmyz.

Netopiere sa ľudom vo všeobecnosti vyhýbajú a nie je v ich záujme, aby niekomu vleteli do vlasov. Netopier vníma človeka ako predátora a preto sa ľudom radšej vyhýba.

Stránka venovaná netopierom uvádza aj ďalšie mýty v súvislosti s vlasmi a netopiermi:

Netopier lieta večer a hľadá človeka, ktorý dal svoju dušu diablovi. Akonáhle ho nájde, zapletie sa do vlasov a dušu odnesie do pekla. Keď večer dievčatá z dediny vychádzali z domu, mali vždy na hlave šatky, aby sa im netopier nezamotal do vlasov, lebo by netopiera nikto z vlasov nedostal. Ak by sa zamotal spôsobil by besnotu, preniesol vši, blchy a mohol by zatemniť mozog a dostal by dievča do šialenstva. Pretože sa povere stále verilo a dodnes verí, v roku 1959 sa Earl z Cranbrooku rozhodol overiť správnosť tohto mýtu. Použil štyri druhy netopierov a štyri dobrovoľníčky, ktoré si nechali vhodiť netopiera do vlasov. Výsledkom bolo, že sa vždy netopier vymotal sám z vlasov a v žiadnom prípade sa nezamotal tak, aby bolo nutné vlasy ostrihať. V Tirolsku sa verilo, že dievčaťu, ktorému vletí do vlasov netopier, sa nikdy nevydá.

Takže ak niekedy v noci okolo vás preletí netopier, nemusíte sa báť, že sa vám zamotá do vlasov. Je to nezmysel. Netopier má perfektné schopnosti na lietanie aj v noci, používa na to tzv. echolokáciu – orientuje sa podľa ultrazvuku. A mimochodom, netopiere nie sú ani slepé, ako sa často o nich hovorí.

Prečítajte si aj:

  1. Netopiere nám neublížia, bojíme sa ich zbytočne
  2. Netopiere do dlhých vlasov úmyselne nenalietavajú
  3. Mýty o netopieroch
  4. Organisation for Bat Conservation: Myths
Značky: netopier, vlasy,