Mýtus: Pštros strká hlavu do piesku

Pštros nestrká hlavu do piesku
 

Mýtus hovorí, že pštrosy v nebezpečenstve strkajú hlavu do piesku. Pštros je údajne tak blbý vták, že si myslí, že ak nevidí nepriateľa, nevidí ani nepriateľ jeho.

Ako vznikol tento mýtus? Pštrosa v prírode môžeme často vidieť (i keď na Slovensku asi len v ZOO alebo na farmách) s hlavou sklonenou k zemi. Hľadá totiž kamienky v piesku, ktoré mu pomáhajú zomlieť potravu v žalúdku. Navyše, pštros má pomerne malú hlavu (v pomere k zvyšku tela). Takže ide pravdepodobne o optický klam – z diaľky môže pštros vyzerať, že má hlavu zastrčenú v piesku.

Ale niekedy môže mať pštros naozaj hlavu zastrčenú v piesku. Pštrosy si totiž do zeme vykopávajú diery, kam ukladajú svoje vajcia. A niekoľkokrát denne musia strčiť hlavu do diery v zemi, aby vajcia obrátili.

Pštros je v skutočnosti veľmi vysoké zviera, hlavu má vo výške 2,6 metra a má perfektný výhľad. Navyše, pštros dokáže naozaj rýchlo utekať – vyvinie rýchlosť až 60 kilometrov za hodinu. No a v prípade konfliktu má pštros v zálohe silné kopance, ktoré môže uštedriť svojmu nepriateľovi.

Ak je v pštros v skutočnom nebezpečenstve, tak si ľahne čo najnižšie k zemi, aby bol čo najmenej nápadný. Zároveň si hlavu položí na zem a zostane takto nehybne, až kým nebezpečenstvo nepominie. Pridajme si k tomu svetlohnedú farbu pštrosieho krku a hlavy  – takto pštros dokáže splynúť s okolím a predátorovi sa zdá, že je to len kus veľkého kameňa alebo nejaký krík. No človeku sa môže zdať, že má pštros hlavu v piesku.

Pštros teda nestrká hlavu do piesku, aby sa schoval pred nebezpečím. V skutočnosti buď hladá kamienky, venuje sa potomstvu vo vajciach alebo sa len pri zemi schováva pred predátormi.

Zdroje:

Značky: emu, hlava v piesku, piesok, pštros,