Mýtus: Ranné pite vody vylieči rôzne choroby

Mýtus: pitie vody každé ráno vylieči rôzne choroby
 

Mýtus hovorí, že ak každé ráno vypijete väčšie množstvo čistej vody, vylieči vás to z rôznych chorôb. Tento mýtus, ktorý koluje emailom a nájdete ho aj na mnohých šarlatánskych weboch tvrdí, že by sme každé ráno mali na lačno vypiť 4 poháre vody a počkať 45 minút pred prvým jedlom či iným nápojom. Týmto jednoduchým postupom sa údajne rýchlo vyliečime z rôznych závažných chorôb.

Pitie 4 pohárov vody (4 x 160ml) údajne vylieči nasledujúce choroby:

- vysoký krvný tlak –  do 30 dní
– cukrovku – do 30 dní 

- rakovinu – do 180 dní 
- tuberkulózu – do 90 dní.

Proti každodennému rannému pitiu vody rozhodne nemôžeme nič namietať. Ale že by pitie vody malo vyliečiť tieto závažné diagnózy, tak to je samozrejme nezmysel. Ako to už býva pri mýtoch o “všelieku”, ani tento nerozlišuje medzi typom diabetesu (1. alebo 2. druhý typ), či druhom rakoviny (je ich viac ako 200 druhov).

Mýtus sa tradične odvoláva na “vedecky dokázané účinky”, no neuvádza žiadne konkrétne štúdie. Celkom pochopiteľne, neexistuje žiadna seriózna štúdia, ktorá by preukázala popísané účinky na liečbu vyššie spomínaných ochorení.

Diabetes, rakovina a tuberkulóza sú naozaj vážne diagnózy, ktoré nie jednoduché vyliečiť ani súčasnou modernou medicínou, nie to obyčajnou vodou.

Aj keď tento mýtus nie je zo zdravotného hľadiska nejako nebezpečný (dokonca môžeme povedať, že pitie vody je rozhodne prospešné), podobne ako pri ďalších šarlatánskych radách môže hroziť nebezpečie, že sa skutočne chorí ľudia (na cukrovku tuberkulózu, rakovinu) vykašlú na fungujúce liečenie a prijmú podobné neúčinné rady. Dôsledky takéhoto konania sú jasné, nielenže sa ich zdravotný stav výrazne zhorší a skrátia si tým život, no pri infekčných chorobách, akou je tuberkulóza, ohrozujú zdravie ostatných.

Tento mýtus rozobrali podrobne vo svojom článku aj Lovci šarlatánov:

Je však vysoko pravdepodobné, že vypitie takého množstva vody ráno, okrem uhasenia smädu, neurobí absolútne nič. Ani v pozitívnom ani v negatívnom zmysle slova.

Takže, doprajte si pokojne každé ráno pohár vody (nemusíte do seba na silu natlačiť trištvrte litra vody ako káže mýtus), vášmu organizmu to určite prospeje. Nečakajte však, že vás to vylieči z nejakej závažnej choroby. A prosím, nešírte tento mýtus ďalej.

Zdroje:

Water Weal

Bádateľova živá voda

The Water Cure: Another Example of Self Deception and the “Lone Genius”

How many different types of cancer are there?

Some Notes on Dr. Batmanghelidj’s Silly “Water Cure”

Značky: choroby, pitie vody, terapia vodou, voda, water therapy,