Mýtus: Svet je čoraz horší

Súčasný svet nie je horší ako v minulosti, práve naopak
 

V skutočnosti je to presne naopak. Máme sa čoraz lepšie. Sme bohatší, žijeme dlhšie, klesol počet chorôb, zvyšuje sa priemerný vek, klesá úmrtnosť novorodencov, vymizlo mnoho chorôb.

Povzdychy o tom, ako je svet čoraz horší, počujeme neustále. Najmä od staršej generácie.

Prečo je teda súčasný svet lepší než v minulosti?

Určite existuje veľa kritérií, podľa ktorých by sme mohli súdiť, či svet lepší. Pozrime sa na tie najdôležitejšie.

Zdravie a úmrtnosť

Medicína a jej postupy sa neustále zdokonaľujú. Aj vďaka nim žijeme kvalitnejší a dlhší život. A netýka sa to len našej “západnej” civilizácie, ale aj mnohých chudobných krajín.

Môžeme hovoriť napríklad o úmrtnosti. Od roku 1990 klesla úmrtnosť novorodencov o polovicu.

Neustále klesá počet úmrtí spôsobených vážnymi chorobami ako sú osýpky alebo tuberkulóza, ktoré kedysi dokázali zabiť milióny ľudí na celom svete. Poďakujme za to aj očkovaniu.

Alebo napríklad HIV – počet novo infikovaných detí v siedmych najohrozenejších krajinách  v Afrike klesol o polovicu.

Klesá aj počet úmrtí na rakovinu – napríklad v USA klesol počet úmrtí na rakovinu od roku 1991 o 22%.

Chudoba

Chudoba v celosvetovom merítku stále klesá. Napríklad od roku 1981 klesol počet ľudí pod hranicou extrémnej chudoby o 65%.

Podľa OSN klesol za posledných 20 rokov počet ľudí v extrémnej chudobe takmer o jednu miliardu1!

Hlad

Hlad. Počet podvyživených ľudí klesol z 23,2% v začiatkoch deväťdesiatych rokov na 14,9 v roku 2012.

Vojny

Máme menej závažných vojnových konfliktov. Aj keď sa vďaka médiám môže zdať, že počet vojnových konfliktov stúpa, v porovnaní s minulosťou je ich výrazne menej, najmä tých veľkých. Počet ľudí na jeden milión, ktorí zahynuli vo vojnom konflikte, klesol oproti roku 1950 (235) na 2,5 v roku 2007.

Od roku 2001 je počet vojnových konfliktov o polovicu nižší než v deväťdesiatych rokoch.

Násilie

Rovnako klesá aj miera násilia. V roku 2001 sme na celom svete evidovali viac ako pol milióna vrážd, v roku 2008 ich bolo menej ako 300 tisíc. Dokonca aj v USA klesol počet zabití strelnou zbraňou o polovicu oproti roku 1993.

Priemerná dĺžka života

V roku 1900 bola očakávaná dĺžka života okolo 32 rokov, dnes je to 70 rokov.

Oproti roku 1960 žijeme o 30% dlhšie.

Len od roku 1990 stúpla priemerná dĺžka života o 6 rokov.

Vzdelanie

Čoraz viac ľudí má lepší prístup ku vzdelaniu. A to aj vďaka internetu. Rovnako celosvetovo klesá počet negramotných ľudí, oproti roku 1970 klesla negramotnosť o 50%.

Čísla hovoria, že svet je v skutočnosti čoraz lepší

Kde sa vzal mýtus o tom, že svet je stále horší a horší?

Určite ste si nielen v televíznych novinách všimli prevahu negatívnych správ. Média dobre vedia, že negatívne správy priťahujú najviac pozornosti.

Je to prirodzená vlastnosť nášho mozgu, ktorú sme si uchovali ešte z čias našich predkov homo sapiens. Informácie o možnom ohrození mali najvyššiu prioritu a vďaka nim sa naši predkovia vedeli včas vyhnúť možným hrozbám.

Zo sociologického hľadiska je tiež zaujímavé, že venujeme neprimerane veľkú pozornosť udalostiam, ktoré sú síce výnimočné, ale málo pravdepodobné. Najmä pokiaľ sa taká udalosť stane niekde v našej blízkosti. Napríklad nás viac zaujme pád dopravného lietadla než autonehoda, hoci riziko úmrtia pri autohavárii je ďaleko vyššie ako v lietadle.

S neustále rastúcou dostupnosťou internetu a správ samozrejme rastie aj počet negatívnych správ, ktoré sa k nám dostanú. V porovnaní s minulosťou sa k nám dostáva aj omnoho viac správ z celého sveta (najmä tých negatívnych) a tak sa dozvedáme aj o udalostiach z regiónov, z ktorých sa nám kedysi správy dostávali len vo výnimočných prípadoch. Aj to môže v nás vyvolávať dojem, že sa vo svete deje viac zlých vecí.

Čísla a štatistiky však jednoznačne potvrdzujú fakt, že žijeme v najlepších možných časoch. V skutočnosti sa ľudia dnes majú omnoho lepšie ako v minulosti, a platí to pre celú planétu.

Pozrite si 26 grafov a máp, ktoré ukazujú, ako je súčasný svet omnoho lepší ako v minulosti:

Žijeme v najlepších možných časoch

Žijeme v najlepších možných časoch

Množstvo údajov, ktoré potvrdzujú, že sa skutočne máme lepšie, vám pekne vizualizuje Google do prehľadných grafov či tabuliek.

Záver

Keď budete nabudúce počuť niekoho lamentovať, že svet je horší ako v minulosti, vy už budete vedieť, že v skutočnosti je to naopak. Nikdy predtým sme sa nemali tak dobre a na našej planéte doteraz neboli lepšie podmienky pre dobrý život. A všetko nasvedčuje tomu, že trend do budúcna bude ešte viac pozitívny. Buďme vdační za to, že žijeme práve v týchto časoch.

 Zdroje

Značky: chudoba, médiá, násilie, negativizmus, pesimizmus, svet, úmrtnosť, vojny,