Mýtus: V núdzi zadaj PIN ku karte naopak

Ak zadáte PIN naopak, bankomat Vám peniaze nevydá ani neprivolá políciu
 

Tonto populárny hoax koluje e-mailovými schránkami po slovenskom internete už aspoň 7 rokov. Hoax tvrdí, že ak vás niekto donúti vybrať peniaze z bankomatu, stačí zadať PIN naopak (teda naťukať číslice v obrátenom poradí) a bankomat automaticky privolá na pomoc políciu.

Je to samozrejme nezmysel, ku každej bankomatovej karte je vždy len jediný PIN. Ak ho zadáte naopak, tak bankomat vám oznámi, že ste zadali zlý PIN a peniaze Vám nevydá. Ak sa tento nezmysel pokúsite zopakovať trikrát, tak po treťom pokuse Vám bankomat zablokuje kartu.

Text hoaxu, ktorý koluje po internete znie:

Ak sa ocitnete v situacii a musite pod natlakom vybrat peniaze z bankoveho automatu na poziadanie/prinutenie nasilnika, zadajte svoje PIN opacne: to je od konca – ak mate napr. 1234 tak zadate 4321 automat vam peniaze stale vyda, ale tiez privola policiu ktora vam pride na pomoc tato sprava bola pred nedavnom vysielana v TV pretoze malo ludi vyuzivalo tuto skutocnost pretoze o tom nevedeli. Ppreposlite co najviac ludom.

Server hoax.cz uvádza aj vyjadrenia niektorých bánk (ktoré potvrdili, že ide o nezmysel).

Pre úplnosť dodávame, že existuje prípad, kedy Vám bankomat vydá peniaze aj keď zadáte PIN naopak: a to v prípade, že váš PIN je palindrom, teda číslo, ktoré je rovnaké spredu aj odzadu, napr. 1221, 7777 a pod. :) Samozrejme, bankomat ani v tomto prípade nebude privolávať políciu :)

Zdroje:

Slovenská sporiteľňa: Šírenie nepravdivého e-mailu o bankomatoch

Značky: bankomat, PIN,
1 komentár