Podvod: správa na FB o rozšírení baktérie meningokok

hoax-o-bakterii-meningokok-podvod
 

Na sociálnej sieti Facebook sa v týchto dňoch šíri informácia o údajnom rozšírení baktérie meningokok.

Táto informácia je nepravdivá a navyše ide podvod, tzv. clickbaiting v kombinácii s hoaxom.

Obrázok (ukradnutý z odborného časopisu Remedia) a k nemu pripojený link vás zavedú na podvodnú stránku horucenoviny.eu, kde by mal byť podrobnejší článok o tom, ako sa meningoková baktéria rozšírila.

Takto vyzerá príspevok na Facebooku, ktorý vás straší nepravdivou správou.

Takto vyzerá príspevok na Facebooku, ktorý vás straší nepravdivou správou.

 

Podvod spočíva v tom, že na danej stránke sa žiaden článok nenachádza. Je tam len krátky odstavec ukradnutý z článku z topky.sk (samozrejme bez uvedenia zdroja).  Pod textom je uvedený text „Pokračujte na další stránku“, ktorý vás láka na kliknutie, lenže v skutočnosti to nie je odkaz a nikam nevedie. Jediným cieľom tejto stránky je totiž to, aby ste omylom klikli na reklamu. Ak kliknete, žiaden článok sa vám samozrejme nezobrazí a v skutočnosti len necháte zarobiť autorov tejto podvodnej stránky. Tento druh podvodu sa nazýva clickbaiting (voľne preložiteľné ako „klikacia návnada“).

Podvodná stránka horucenoviny.eu. Cieľom stránky je, aby ste (nechtiac) klikli na reklamu. Žiaden článok o baktérii meningokok tam nenájdete.

Podvodná stránka horucenoviny.eu. Cieľom stránky je, aby ste (nechtiac) klikli na reklamu. Žiaden článok o baktérii meningokok tam nenájdete.

Ako je to naozaj s ochorením

Samotná informácia „rozšírila sa u nás strašná baktéria“ a tiež tvrdenie „bolo hospitalizovaných už niekoľko detí“ sú nepravdivé, a teda je to hoax (vymyslená poplašná správa).

Informácie sme si overovali na Úrade verejného zdravotníctva. Podľa hovorkyne bratislavského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Kataríny Nosálovej bol v skutočnosti v januári 2016  k dnešnému dňu (25.1.) zaznamenaný len jeden prípad tohto ochorenia. Išlo o dieťa z Bratislavy, ktoré bolo naozaj hospitalizované. Keďže toto ochorenie je prenášané vzdušnou cestou, tak boli vykonané preventívne opatrenia – 65 ľudí, ktorí prišli do kontaktu s dieťaťom, dostalo antibiotiká.

Žiadne ďalšie výskyty ochorenia nie sú evidované, takže nemôžeme hovoriť o „rozšírení strašnej baktérie“ a ani o hospitalizácií ďalších osôb.

Ochorenie spôsobené baktériu meningokok (odborne neisseria meningitidis) nie je výnimočné, napríklad za posledných 5 rokov bolo zaznamenaných 148 prípadov. Ochorenie netreba zľahčovať, pretože je baktéria je naozaj nebezpečná a v prípade prepuknutia choroby dokáže človeka usmrtiť vo veľmi krátkom čase (do 12 až 24 hodín po objavení prvých príznakov).

Treba však poznamenať, že túto baktériu majú ľudia bežne v sebe a ani o tom nevedia. Cca 30-40% populácie je hostiteľom tejto baktérie a môže ju prenášať, no ochorenie sa nemusí u nich vôbec rozvinúť a nemusia mať žiadne príznaky.

Je to respiračné ochorenie a baktéria sa prenáša od zdravých nosičov vzdušnou cestou. Samotné ochorenie sa prejavuje katarom horných dýchacích ciest, teplotou, bolesťami hlavy a zvracaním a začína sa ako bežná chrípka. Ak sa však na koži prejavia petéchie – drobné červené bodky, je potrebná hospitalizácia a liečba.

Úrad verejného zdravotníctva dodáva:

Ku dnešnému dňu neboli zaznamenané príznaky u žiadnych kontaktov. Preventívna antibiotická profylaxia bola zabezpečená u 65 úzkych kontaktov, ide o príslušníkov rodiny, deti a pedagógov zo škôlky a zdravotnícky personál.

Očkovanie sa vykonáva len na žiadosť rodičov, nie je súčasťou povinného očkovania. Ochorenie sa najčastejšie prejavuje u detí do 5 rokov a u adolescentov. Za posledných 5 rokov bolo v SR hlásených 148 ochorení z toho
bolo 30 úmrtí (úmrtnosť 20%). Úmrtnosť u detí do 1 roka bola 18%, vo vekovej skupine 1-4 rokov bola 33%.

Ide teda o zbytočnú paniku, ktorú ďalej šíria na sociálnych sietiach a fórach najmä vystrašení rodičia (bohužiaľ k panike prispel aj spomínaný článok z Topky.sk). Jediné, komu tým ale prospievajú, sú autori spomínanej podvodnej webstránky. Šíriaci sa hoax je zákerný, úmyselne vytvorený podvod, z ktorého majú jeho autori finančný prospech. Takéto konanie je odsúdenia hodné a nemali by ste ho podporovať zdieľaním a klikaním.

Zdroje

Značky: hoax, meningokok, neisseria meningitidis, podvod,