Zbytočná panika: Atropín v detskej kaši Alnatura z DM

atropin-v-detskej-kasi
 

České ale i slovenské médiá koncom minulého roka priniesli “šokujúcu” správu o atropíne v detskej kaši. Atropín sa do kaše dostal pravdepodobne prírodnou cestou a jeho koncentrácia nie je zďaleka tak nebezpečná, ako strašia média (najmä bulvárne).

V  kaši sa našlo 12,1 mikrogramu atropínu na 1kg kaše. To znamená, že v jednom 250g balení kaše bolo 3,025 mikrogramu, teda 0,003025 miligramu atropínu.

Jedna porcia hotového jedla sa pripravuje z 20g tejto kaše. To znamená, že v jednej porcii by dieťa prijalo 0,000242 mg atropínu.

Čo je atropín

Atropín je liečivo, ktoré sa vo forme kvapiek bežne používa napríklad v očnom lekárstve, na rozšírenie zreničiek, pri zápaloch rohovky či dúhovky. Používa sa aj na uvoľnenie kŕčovitého zaostrenia oka do blízka pri niektorých zraneniach oka. Bežne sa s ním stretneme u očnej doktorky pri vyšetreniach šošovky. Ak ste boli niekedy u očného lekára a “rozkvapkávali” vám oči, tak atropín je presne tá látka, ktorú vám kvapli do očí, aby sa vám rozšírili zreničky.

1% koncentrácia atropínu v tomto liečive znamená, že v 1ml roztoku je 10mg atropínu. 1 ml roztoku je cca 20 kvapiek. Pri liečbe sa zvyčajne aplikujú 1-2 kvapky (1-3 denne). Takže v jednej kvapke je približne 0,5mg atropínu.

Pri deťoch je odporúčaná dávka atropínu podľa hmotnosti dieťaťa. Pre dieťa s hmotnosťou 3-7kg je odporúčaná dávka 0,1mg. Pre deti 18-29kg je to 0,3mg. Pre deti vo veku 2-5 rokov by maximálna denná dávka atropínu nemala prekročiť 0,6mg atropínu. Pripomeňme si, že v celom balení kontaminovanej kaše sa našlo 0,003025 miligramu atropínu.

Mimochodom, atropín sa používa aj ako protilátka pri otrave organofosfátmi (nachádzajú sa v pesticídoch, insekticídoch alebo aj v chemických zbraniach). Pre malé deti s hmotnosťou do 7kg sa podáva 0,25mg pri miernej otrave, resp. 2 x 0,25mg pri závažnej otrave.

Otrava atropínom

Prvé príznaky začínajú pri 0,5mg – mierna suchosť v ústach a v nose. Ďalšími príznakmi pri miernom predávkovaní sú suchá koža, chrapot, zrýchlený tep, zápcha, horúčka či ťažšie močenie. Pri silnejšom predávkovaní sa môže objaviť podráždenosť, psychické poruchy, halucinácie alebo zvýšená agresivita.

Dávka atropínu, ktorá môže byť smrteľná, je u dospelých okolo 100mg. U detí je výrazne nižšia, už 10mg môže byť smrteľná dávka.

Jed v kaši?

Bezpečná dávka atropínu pre 3kg dieťa je teda 0,1mg. V jednej porcii spomínanej kaše je 0,000242 mg atropínu. To je 413 x menšia dávka ako je odporúčaná bezpečná dávka.

Ak je pri deťoch smrteľná dávka 10mg, dieťa by muselo skonzumovať  vyše 41 tisíc porcií kaše alebo 3305 celých balení.

Takže áno, atropín môže byť jedovatý (ako akákoľvek iná látka, hoci aj voda), ale závisí to od dávkovania. Množstvo atropínu, ktoré sa našlo v kaši Alnatura, je priveľmi malé na otravu atropínom.

Ak zoberieme do úvahy maximálnu dávku 0,6mg atropínu, ktorú by dvojročné dieťa nemalo za deň prekročiť, tak by to predstavovalo 2479 porcií kaše, resp. 198 balení tejto kaše.

Odkiaľ sa dostal do kaše atropín?

Atropín je alkaloid, ktorý sa prirodzene vyskytuje vo viacerých rastlinách, napríklad v ľuľkovci, durmane či blene. Tieto buriny sa bežne vyskytujú v prírode.

Obilná kaša Alnatura, v ktorej našli atropín, je vyrobená z bio obilnín. Pri pestovaní bio obilnín sa nesmú používať takmer žiadne pesticídy, takže v bio obilí sa občas vyskytnú aj buriny. Pri žatve sa preto medzi ovos zrejme dostali aj nejaké nežiaduce rastliny s obsahom atropínu.

Týmto rastlinám sa úplne nevyhnú ani konvenčné ne-bio obilniny. Je celkom pravdepodobné, že takýmto spôsobom sa atropín aj ďalšie alkaloidy (napr. skopolamín) dostávajú do bežných potravín, ktoré konzumujeme (cereálie, múka a pekárenské výrobky, víno).

Mimochodom, ďaleko väčšie riziko otravy atropínom než z kaše Alnatura, hrozí na bežnej lúke. Lákavo vyzerajúci plod durmanu obyčajného, plný čiernych bobúľ, predstavuje pre deti omnoho väčšiu hrozbu. Jedna bobuľka obsahuje 0,1mg atropínu. Teda jedna jediná bobuľka durmanu obsahuje 33 krát viac atropínu než celé balenie kontaminovanej kaše Alnatura.

Záver

Atropín v detskej kaši by nemal čo hľadať, no na druhej strane z množstva, ktoré sa v kaši našlo, netreba robiť paniku.

Mimochodom, dotyčná kaša sa na Slovensku vôbec nepredáva.

Zdroje:

Značky: alnatura, atropín, detská kaša, DM kaša, ovsená kaša,